Auto1 - Import a prodej aut                             
Jak přihlásit auto na úřadě:  

Nejprve si ujasníme zda máme český techničák nebo zahraniční,dle toho se liší postup:

Vozidla dovezená ze zahraničí.

(Vozidlo nemá Český techničák ale zahraniční.)

  1. Auto musí být v zahraničí odhlášeno
  2. Sepíšete kupní smlouvu / Fakturu a musíte mít technický průkaz,který má v některých zemích také osvědčení o TP (Malý techničák do auta)
  3. S autem nesmíte jezdit,dokud nemáte uzavřeno povinné ručení,místo RZ (SPZ) se zapíše VIN a musíte získat zelenou kartu.
  4. Vydáte se na měření emisí kdekoliv v CZ (cca500kč) a získáte protokol,osvědčení emisí a nedostanete známku na značku.
  5. Vydáte se na STK kdekoliv v CZ (cca1500kč) a získáte protokol a nedostanete známku na značku.
  6. Vydáte se na Magistrát,v místě Vašeho trvalého bydliště,přesněji Dopravní Inspektorát a tam v oddělení techniků předložíte všechny shora auvedené dokumenty+vyplníte žádost,na pokladně pak zaplatíte 1500kč pro vozy z EU a technik Vás informuje,kam žádost podat a kdy bude Český Techničák vyhotoven (Nejpozději do 30ti dní,běžně však za dva dny)
  7. Ve stanovené lhůtě (což je od: na počkání-až 30dní, dle informace u Techniků) si Český Techničák vyzvednete u Techniků a jdete pak přímo na Přepis,nezapomeňte předložit zelenou kartu a fakturu/kupní smlouvu,na pokladně uhradíte 800kč a teď konečně získáte RZ (SPZ) včetně nalepených známek STK+ME.
  8. Kontaktujte Vaši pojišťovnu,sdělte jí nové RZ (SPZ) a nechte si zaslat novou zelenou kartu.

To je vše.

Vozidla s původem v ČR

 1. Kupní smlouva

Prvním krok:uzavření kupní smlouvy. "To je nejdůležitější v celé transakci. Tímto okamžikem, zaplacením kupní ceny a předáním vozu totiž přecházejí na kupujícího všechna vlastnická práva i povinnosti. Nezáleží na tom, že auto ještě není přepsané na evidenci vozidel. Evidence vozidla je pouze administrativní krok, podstatné je, kdo je vlastníkem podle kupní smlouvy.

2.Povinné ručení

Kupující:Uzavřít povinné ručení byste měli jet co nejdřív po koupi.  Doklad o pojištění – zelenou kartu – budete potřebovat při přihlášení vozu. K uzavření pojistky vám stačí kopie velkého technického průkazu (originálpotřebuje majitel k odhlášení) a občanský průkaz.
Prodávající:Povinné ručení zanikne ve chvíli, kdy auto převedete na nového majitele a hlavně – až to oznámíte pojišťovně. "Je vhodné mít od nahlášení převodu doklad, aby byl důkaz v případě sporu o datum ukončení smlouvy," Neplatí se žádný poplatek.

3. Odhlášení ojetého vozu

Prodávající:Musíte vůz odhlásit na úřadovně evidence vozidel (jsou na odborech dopravy městských úřadů či magistrátů). Tam zapíší do technického průkazu jméno a adresu nového majitele. S sebou musíte mít kompletní doklady – tedy občanský průkaz, kupní smlouvu, osvědčení oregistraci(malý technický průkaz), velký technický průkaz (nově "evropské" Osvědčení o registraci vozidla část II.), doklad o pojištění (zelená karta) a vyplněnou "Žádost o zápis změn údajů" (tu si vyzvednete a vyplníte přímo na úřadě). Úředník pak ustřihne roh "malého techničáku" a zapíše do technického průkazu, že auto je odhlášeno na nového majitele. Jemu pak předáte doklady. Neplatí se žádný poplatek.

4. Evidenční kontrola

Kupující:Ještě před přihlášením musíte zajet do STK na takzvanou evidenční kontrolu. S sebou potřebujete mít občanský a velký technický průkaz (odhlášený na vás) a samozřejměautomobil, který jste koupili. Technici STK pak zkontrolují, jestli údaje na autě (VIN kód neboli "rodné číslo auta", číslo motoru) souhlasí s doklady. Platí se přibližně od 150 do 300 korun (většinou 200), každá STK má totiž vlastní ceníky. Jestliže vůz nemá platnou technickou prohlídku (červená nálepka) nebo emisní kontrolu (zelená nálepka), musíte je absolvovat, jinak vám vůz nepřihlásí. Technická kontrola stojí přibližně od 200 do 850 Kč za osobní auto – podle ceníku konkrétní STK.

5. Přihlášení ojetého vozidla

Kupující:Auto musíte zajít přihlásit do evidence motorových vozidel v místě vašeho trvalého bydliště, a to do 10 dnů od odhlášení. S sebou musíte mít kromě občanského průkazu také doklad o uzavřeném povinném ručení, platnou technickou i evidenční kontrolu z STK, velký i malý technický průkaz auta, vyplněnou "Přihlášku k registraci vozidla". Někdy s sebou musíte přinést i značky – to když kupujete auto, které má registrační značky (vzor 1A1 1234) z jiného kraje, nebo i staré "státní poznávací značky" (vzor RAC 12-34) z jiného okresu. Příklad: pokud bydlíte v Rakovníku a koupíte vůz v Berouně, musíte značky nechat vyměnit za nové, středočeské. Ale koupíte-li vůz v Rakovníku, staré rakovnické značky vám zůstanou. Za přihlášení zaplatíte poplatek 800 korun.

6. Odhlášení a přihlášení s plnou mocí

Je možné, aby prodávající napsal kupci plnou moc, a ten vůz odhlásil z evidence a přihlásil jej zároveň na sebe. Pro kupce a prodejce neplatí stejná doporučení. "Když prodávám, nejlepší je, když si auto odhlásím sám, protože se teoreticky může stát, že to nedbalý kupec neudělá a já budu stále veden jako majitel. Naopak, když kupuju, je pro mě ideální nechat si napsat plnou moc i na odhlášení, abych dostal doklady hned při koupi auta," míní.

7. Přihlášení nového vozu

Vše je stejné jako u ojetého vozu, pouze nemusíte mít technickou ani evidenční kontrolu z STK. Červenou a zelenou nálepku vám na registrační značku umístí úřednice na evidenci vozidel. STK platí čtyři roky.

Leasing:pokud koupíte vůz na leasing, potřebujete k přihlášení příslušnou smlouvu (úředně zvanou "doklad o zástavním právu").

Zdá se Vám vše příliš složité a nemáte čas stát fronty a vypisovat žádosti?

Pak můžete využít naše další služby: 

TIP1: Stáhněte si jednoduchý návod:  www.eauto1.cz Jak prihlásit auto na úradu.pdf

TIP2: Stáhněte si: Žádosti pro magistrát / odbor dopravy:

Příjemný den Vám přeje Auto1 - www.eauto1.cz